• Kategorie
  • Szukaj
  • Sukienki oversize

W modzie w stylu oversize sukienki stanowią najciekawszą kategorię. Ubrania zaprojektowane tak, aby wyglądały na zbyt duże, są wygodne i pozwalają na niesamowitą zabawę formą i stylem. Trzeba jednak wiedzieć, jak je zestawiać, aby ubierać się zgodnie z trendami i dodać sobie ubraniem w takim stylu luzu i wyglądać modnie, a nie kiczowato. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby luźna sukienka oversize była Twoim sprzymierzeńcem i ulubionym strojem, w którym będziesz czuć się seksownie i wygodnie.

Skąd w modzie wzięły się ubrania oversize?

Termin oversized w dosłownym tłumaczeniu oznacza tyle, co ‘przewymiarowany’. W praktyce oznacza on ubrania, które zdają się być w większym rozmiarze niż ten, na który wskazywałby symbol umieszczony na metce. Obecność w modzie tego typu ubrań nie jest niczym nowym. Pierwsze ubrania wyglądające na zbyt obszerne mogliśmy spotkać na przełomie XIX i XX wieku. Był to wynik emancypacji i zrzucenia gorsetów przez kobiety żądające zrównania ich praw na równi z mężczyznami. Po jakimś czasie moda na luźne ubrania zniknęła, aby przebojem wrócić w latach 80. i 90. XX wieku. Wtedy szerokie było wszystko – od kurtek typu bomberka lub flyers po spodnie baggy lub kuloty. Duży wpływ na elementy tego typu w modzie miała amerykańska popkultura, w szczególności subkultury związane z rapem i hip-hopem. Po tym okresie oversize znów odszedł do lamusa, jednak nie na długo. W tej chwili trend ten przeżywa prawdziwy renesans.

Tym razem projektanci mody potraktowali go bardzo szeroko. O ile niegdyś oversize’owe były głównie ubrania sportowe lub inspirowane tańcem, tak teraz mnóstwo projektów w tym stylu dotyczy także eleganckiej odzieży, w tym sukienek.

Sukienki oversize – gorący trend

Jednym z najchętniej wybieranych do oversize’owych projektów elementów garderoby są sukienki. Można znaleźć je w najróżniejszych konfiguracjach – zarówno w wersji sportowej, jak i eleganckiej, dłuższej i krótszej. To, co je łączy, to niesamowita wygoda i zwracający uwagę wygląd. Można dobrać je do praktycznie każdej sylwetki, choć zdecydowanie najwięcej mogą zyskać kobiety o figurze jabłka.

Jeśli masz nieco za wiele w talii, jednak Twoje nogi są szczupłe i zgrabne – sukienka z oversize'ową górą i dopasowanym dołem zamaskuje mankamenty sylwetki i uwydatni jej atuty.

Panie o figurze gruszki także mogą znaleźć fason dla siebie, np. w postaci obszernej sukienki koszulowej. Można do niej założyć delikatny paseczek, aby zaznaczyć talię, jednak powinna ona pozostawać luźna w rękawach, biuście i biodrach. Bardzo dobrze w wersji oversize prezentują się sukienki w fantazyjnych tkaninach o nasyconych ciepłych barwach, inspirowane modą PRL-u, jednak szyte z tkanin znacznie lepszej jakości niż w latach 80. XX w.

Jakie dodatki dobrać do sukienki oversize?

Wybór obszernej sukienki determinuje dobranie do niej odpowiednich dodatków. Podczas szykowania stylizacji zawsze warto spojrzeć w lustro i przede wszystkim ocenić, czy nasze dodatki nie giną przy obszernej sukience. Dotyczy to szczególnie biżuterii, która może być zdecydowanie większa. Idealnym wyborem będą duże, wiszące kolczyki z sutaszu lub szerokie bransolety. Także buty mogą mieć wyraźną, przesadzoną podeszwę, ponieważ dzięki takiemu zestawieniu nasza sylwetka będzie wyglądała na zdecydowanie szczuplejszą niż w rzeczywistości. To samo tyczy się torebek, które mają prawo być przepastnymi workami. Idealnie sprawdzą się tu tzw. shopperki.

W stylizacjach oversize’owych warto jednak zachować umiar i np. nie eksperymentować z łączeniem szalonych wzorów. Sprawdzi się tu zasada, że to jednego wzoru dodajemy gładkie akcesoria.

  • Sklep zamknięty

Sklep tymczasowo niedostępny